Urlop ojcowski w świadectwie pracy
Świadectwo pracy jest dokumentem wydawaniu pracownikowi po rozwiązaniu stosunku pracy. Zawiera informacje, na podstawie których kolejny pracodawca ustala przywileje pracownicze. Czy trzeba w nim uwzględnić urlop ojcowski?
Na początku należy zwrócić uwagę na to, iż urlop ojcowski wpływa na przywileje, jakie przysługują pracownikowi u następnego pracodawcy. Wynika to z tego, iż omawiany urlop ma charakter jednorazowy – raz wykorzystany u jednego pracodawcy, nie może zostać wykorzystany u kolejnych pracodawców. Z tego właśnie względu powinien zostać wykazany w świadectwie pracy – by nie było możliwości ponownego skorzystania z tego przywileju.
Zobacz również:
- Świadectwo pracy a zwolnienie lekarskie
- Świadectwo pracy a zajęcie komornicze
- Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy
- Kiedy należy wydać świadectwo pracy?
- Świadectwo pracy przy umowie zlecenia
- Nie wydano świadectwa pracy
- Korekta świadectwa pracy
- Wzór świadectwa pracy
Trzeba pamiętać o tym, że urlop ojcowski nie jest urlopem pracowniczym. Zalicza się go do przywilejów rodzicielskich. W związku z tym nie ma opcji, aby informacje o nim zostały zamieszczone w świadectwie pracy:
– w ust. 4 pkt 1, gdzie wykazuje się informację o urlopie wypoczynkowym,
– w ust. 6, gdzie zamieszcza się informacje uzupełniające umieszczane zarówno obowiązkowo, jak i na wniosek pracownika.
Informacja o urlopie ojcowskim powinna znaleźć się w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy – tu zamieszczane są informacje o wykorzystanych uprawnieniach wynikających z ustaw, wewnętrznych regulacji obowiązujących u danego pracodawcy, a mających wpływ na ich uzyskanie u nowego pracodawcy.
Facebook Comments