Ile można zarobić na urlopie wychowawczym?

Urlop wychowawczy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu od co najmniej 6 miesięcy – liczy się ogólny staż pracy, a nie u jednego pracodawcy. To, czy można zarabiać na urlopie wychowawczym, jest jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących omawianego urlopu.

Urlop wychowawczy, którego maksymalny wymiar wynosi 36 miesięcy, jest urlopem dobrowolnym oraz bezpłatnym. Przebywającemu na nim pracownikowi nie przysługuje w tym czasie wynagrodzenie – nie da się ukryć, iż jedna pensja mniej zwykle stanowi dość poważny uszczerbek na domowym budżecie. Stąd też właśnie spore zainteresowanie wzbudza kwestia czy i ile można dorobić będąc na urlopie wychowawczym?

Ile można zarobić na urlopie wychowawczym w 2018 r.?

Nie ma przeszkód, aby pracownik przebywający na urlopie wychowawczym dorabiał. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ma on prawo podjąć:

– pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy,

– inną niż powyższa działalność zarobkową, np. w ramach działalności gospodarczej,

– naukę lub szkolenie.

Trzeba jednak pamiętać o pewnej niezwykle istotnej sprawie – takiej mianowicie, że działalność zarobkowa w trakcie urlopu nie może kolidować z jego podstawowym celem, jakim jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Jeżeli zostanie ustalone, iż pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca może wezwać go do stawienia się do pracy w terminie nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Co się natomiast tyczy wysokości zarobków na wychowawczym, to prawo nie określa w tym zakresie żadnych limitów – nie ma zatem znaczenia, ile zarobi dana osoba.

Zobacz również:

Facebook Comments

One thought on “Ile można zarobić na urlopie wychowawczym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *