Ojcowski bez ślubu
Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się poza małżeństwem – i nie ma już w tym niczego nadzwyczajnego. Niemniej należy pamiętać, iż taka sytuacja znajduje przełożenie na wiele różnych obszarów, w tym na uprawnienia związane z rodzicielstwem. Czy na dziecko urodzone w nieformalnym związku przysługuje urlop ojcowski?
Kluczową kwestią przy narodzinach dziecka w związku nieformalnym jest to czy mężczyzna uznał dziecko. Jeżeli dziecka nie uznał, wówczas sprawa jest prosta – urlop ojcowski mu nie przysługuje. W przypadku uznania dziecka i sprawowania nad nim opieki urlop ojcowski należy się. Jednakże muszą zostać spełnione pewne warunki. Mężczyzna musi mieć status pracownika, albowiem urlop ojcowski jest przywilejem pracowniczym – tak wynika z obowiązujących przepisów. Ponadto uznania dziecka trzeba dokonać formalnie. Jak to zrobić? W miejscu zamieszkania należy zgłosić się razem do Urzędu Stanu Cywilnego:
– przed porodem,
– 21 dni po porodzie (lub 3, jeśli dziecko przyszło na świat martwe).
Jeśli rodzice nie mogą stawić się w USC we dwoje, wówczas najpierw ojciec uznaje dziecko, a następnie matka to potwierdza (ma na to 3 miesiące od momentu złożenia oświadczenia przez partnera).
Nieco bardziej jest to skomplikowane, gdy matka dziecka jest formalnie zamężna lub niedawno uzyskała rozwód. Przepisy stanowią, iż dziecko urodzone w przeciągu 300 dni od rozwodu jest w świetle prawa potomkiem jej męża, a nie biologicznego ojca. W celu dopełnienia formalności były lub aktualny mąż musi zaprzeczyć ojcostwa (jest to procedura przeprowadzana w sądzie). Dopiero wtedy biologiczny ojciec może uznać ojcostwo.
Facebook Comments