Urlop macierzyński
Celem urlopu macierzyńskiego jest sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem oraz odzyskanie przez kobietę sił po porodzie. Ostatnie zmiany w zasadach jego funkcjonowania wprowadzone zostały w styczniu 2016 r. – od tamtej pory nie uległy one zmianie.
Urlop macierzyński – dla kogo?
Warunki korzystania z urlopu macierzyńskiego 2018 r. są takie same jak w poprzednich latach. Prawo do niego mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz te, które nie pracują na etacie, ale opłacają ubezpieczenie chorobowe, np. prowadzące działalność gospodarczą. Z przepisów wynika zatem jasno, że urlop macierzyński bez umowy o pracę jest obecnie jak najbardziej możliwy. Urlop nie jest zależny od długości stażu pracy, rodzaju umowy o pracę i wymiaru czasu pracy. W kwestii urlop macierzyński a koniec umowy sprawa wygląda tak, że jeśli w trakcie trwania urlopu umowa o pracę zostaje rozwiązana, kobieta będzie otrzymywała zasiłek macierzyński do ukończenia przez dziecko 52 tygodnia.
Urlop macierzyński – czas trwania
Ile czasu spędzi kobieta na urlopie macierzyńskim? Długość tego urlopu jest zależna od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i mieści się w przedziale od 20 do 37 tygodni.
Urlop macierzyński – wniosek
Co do zasady kobiety idące na urlop macierzyński 2018 wniosku nie muszą składać – za początek urlopu uznawany jest dzień porodu. Są jednak wyjątki od tej zasady. Jeżeli kobieta chce wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed porodem, musi złożyć w odpowiednim terminie wniosek do pracodawcy. Niezbędne jest przy tym zaświadczenie od ginekologa z datą porodu. Przed porodem można wykorzystać 6 tygodni urlopu. Jak wyliczyć dokładną długość urlopu macierzyńskiego? Kalkulator internetowy to darmowe narzędzie, które bez wątpienia przyda się każdej ciężarnej. Wiele kobiet zadaje ważne pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego: czy można przerwać go i wrócić do pracy? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod 14 tygodniach i pod warunkiem, że pozostałą część przejmie ojciec dziecka.
Urlop macierzyński dodatkowy
W 2016 r. dodatkowy urlop macierzyńskie został zlikwidowany, co nie oznacza jednak, że czas przysługujący rodzicom na opiekę nad małym dzieckiem uległ skróceniu – istnieje bowiem opcja wykorzystania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w łącznym wymiarze 52 lub 54 tygodni (w zależności od tego czy ciąża była pojedyncza, czy mnoga).
Zasiłek na urlopie macierzyńskim
Urlop macierzyński jest urlopem płatnym. Przez 20 tygodni kobieta dostaje zasiłek wynoszący 100 proc. wynagrodzenia. W przypadku podjęcia decyzji o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego zasiłek to 60 proc. wynagrodzenia. Jeśli natomiast kobieta od razy zdecyduje się i na urlop macierzyński, i rodzicielski, dostanie 80 proc. wynagrodzenia. Jak to wygląda w przypadku urlopu macierzyńskiego bez pracy na etat? Dla takich osób wprowadzono świadczenie rodzinne w wysokości 1000 zł netto przez 12 miesięcy.
Facebook Comments