Jak wybrać stół do lokalu gastronomicznego?
Wybór stołów do restauracji czy baru to niemałe wyzwanie, stół jest bowiem nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale też odpowiada za wystrój i atmosferę lokalu. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę zarówno na solidność wykonania, jak i styl oraz estetykę mebli.
Jak duży powinien być stół?
Wymiary oraz kształt stołów zależą od wielkości sali oraz charakteru lokalu. W barach i klubach goście głównie zamawiają drinki, dlatego preferowane są mniejsze stoły, przy których można wygodnie stać albo siedzieć na wysokich stołkach. Z kolei w restauracjach blaty muszą być odpowiednio duże by pomieścić talerze oraz resztę stołowej zastawy – jeśli to lokal kameralny, nastawiony na pary i pojedyncze osoby, najlepsze będą blaty prostokątne i kwadratowe, natomiast w restauracjach obsługujących głównie rodziny i większe grupy bardziej sprawdzą się stoły okrągłe, przy których usiądzie więcej gości.
Blaty prostokątne mają tę zaletę, że w razie potrzeby da się je ze sobą szybko połączyć w większy stół, np. z okazji rodzinnego przyjęcia albo firmowej imprezy integracyjnej. Stoły okrągłe takiej możliwości nie dają, ale za to zajmują mniej miejsca, ponieważ nie mają narożników.
Jaka podstawa do stołu?
Wysokość stołu zależy od jego podstawy. Wymiar nogi należy dopasować do wielkości blatu – zamawiając meble np. na dominova.com.pl można sprawdzić, do jakich blatów przeznaczony jest dany model, dzięki czemu nie będzie problemu z zamocowaniem i utrzymaniem stołu w stabilnej pozycji. Noga nie musi być koniecznie z tego samego materiału co blat, i bardzo popularne są m.in. połączenia stali ze szkłem albo drewna z metalem.
Podstawa może mieć stopę okrągłą, kwadratową, prostokątną, są również modele stołów na czterech nogach oraz na krzyżaku. Pojedyncza noga jest o tyle wygodna, że łatwo się do takiego stołu zasiada, co jest szczególnie ważne w ciasnych i zatłoczonych pomieszczeniach, jednak przy bardzo dużych blatach to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza.
Wybór materiału
Do gastronomii polecane są nogi wykonane ze stali nierdzewnej, bo jest to materiał bardzo wytrzymały, pasujący do każdego blatu, higieniczny i atrakcyjny wizualnie. Oryginalnym rozwiązaniem są także podstawy z łączonych materiałów: stali oraz litego drewna, które idealnie pasują do eleganckich wnętrz w nowoczesnym stylu.
Blaty z drewna są ponadczasowe, odpowiednie zarówno dla drogich restauracji jak i barów szybkiej obsługi. Odpowiednio zabezpieczone, stoły z drewna można nawet ustawiać na zewnątrz. Blaty z kamienia i stali nierdzewnej są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dobrze znoszą bardzo intensywną eksploatację, mogą być używane w ogródkach. Ciekawą opcją są jeszcze stoły ze szklanym blatem oraz blaty laminowane, dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach, np. imitacją cementu.
Zarówno podstawy do stołów, jak i blaty powinny być mało wymagające w utrzymaniu czystości – trzeba pamiętać, że stoły w lokalach brudzą się bardziej niż te domowe, dlatego warto szukać modeli, które łatwo się czyści, a częste mycie nie niszczy ich ozdobnej powierzchni.
Facebook Comments