Urlop ojcowski przy bliźniakach

Czas trwania urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi od 20 do 37 tygodni. Przy bliźniakach kobiecie przysługuje 31 tygodni z tytułu wspomnianego urlopu. Jak natomiast wygląda kwestia wymiaru urlopu ojcowskiego przy bliźniakach?

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni. Można go wykorzystać w całości lub podzielić na dwie części, z których każda trwa 1 tydzień. Na skorzystanie z tego przywileju ojciec ma 24 miesiące od daty narodzin dziecka.

Urlop ojcowski przy bliźniakach w 2018 r.

W związku z powyższym powstaje pytanie czy urlop ojcowski przy urodzeniu bliźniaków ulega automatycznie wydłużeniu? Niestety, póki co prawo nie przewiduje takiej opcji. Wymiar urlopu ojcowskiego nie ma związku z liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że urlop ojcowski dla bliźniaków wynosi 14 dni. Tyle również przysługuje przy bliźniętach przysposobionych – urlop trzeba wykorzystać  do 24 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, ale nie później niż do ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat (w zależności od tego czy obowiązek szkolny został ustalony, czy odroczony).

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *