Urlop ojcowski przy bliźniakach

Czas trwania urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi od 20 do 37 tygodni. Przy bliźniakach kobiecie przysługuje 31 tygodni z tytułu wspomnianego urlopu. Jak natomiast wygląda kwestia wymiaru urlopu ojcowskiego przy bliźniakach?

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni. Można go wykorzystać w całości lub podzielić na dwie części, z których każda trwa 1 tydzień. Na skorzystanie z tego przywileju ojciec ma 24 miesiące od daty narodzin dziecka.

Urlop ojcowski przy bliźniakach w 2018 r.

W związku z powyższym powstaje pytanie czy urlop ojcowski przy urodzeniu bliźniaków ulega automatycznie wydłużeniu? Niestety, póki co prawo nie przewiduje takiej opcji. Wymiar urlopu ojcowskiego nie ma związku z liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że urlop ojcowski dla bliźniaków wynosi 14 dni. Tyle również przysługuje przy bliźniętach przysposobionych – urlop trzeba wykorzystać  do 24 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, ale nie później niż do ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat (w zależności od tego czy obowiązek szkolny został ustalony, czy odroczony).

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *