Urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski należy do grona uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Jest to przywilej rodziców/opiekunów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Przysługuje on obojgu rodzicom – mogą korzystać z urlopu jednocześnie lub się nim podzielić.
Urlop rodzicielski – ile trwa?
Aby nabyć prawo do urlopu rodzicielskiego 2018, trzeba najpierw wykorzystać cały urlop macierzyński. Urlop rodzicielski można rozpocząć już bezpośrednio po macierzyńskim. Czas jego trwania wynosi:
– do 32 tygodni – jest to urlop rodzicielski 1 dziecko,
– do 34 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Urlop rodzicielski – części
Omawiany urlop można wykorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia – nie tylko jednorazowo. Ustawodawca przewidział również możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego w częściach – maksymalnie 4 będących wielokrotnością tygodnia, który przypada bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Co do zasady pierwsza część nie może być krótsza niż 8 tygodni, choć są tu pewne wyjątki, np. gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
Urlop rodzicielski 2018 – wniosek
O udzielenie urlopu rodzicielskiego wniosek składa się na 2 sposoby:
– w terminie do 21 dni po porodzie, jeśli urlop zostanie wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim,
– najpóźniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu.
Urlop rodzicielski – wynagrodzenie
Wysokość zasiłku jest zależna od sposobu złożenia wniosku. Jeżeli była to pierwsza z powyżej przedstawionych opcji, wówczas przysługuje 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W przypadku drugiego z wariantów należy się zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 6 pierwszych tygodni urlopu rodzicielskiego. Przez pozostałe 26 tygodni zasiłek to 60 proc. podstawy zasiłku.
Facebook Comments