Ciąża na urlopie macierzyńskim
Ciąża rok po roku to spore wyzwanie dla kobiety i jej partnera, niemniej ma też swoje zalety – żeby wspomnieć chociażby o małej różnicy wieku pomiędzy pociechami, co jest sporym ułatwieniem w kwestiach wychowawczych. Jakie opcje ma kobieta, która zaszła w ciążę podczas urlopu macierzyńskiego?
Ciąża na urlopie macierzyńskim 2018 a umowa na czas nieokreślony
Zajście w ciążę na urlopie macierzyńskim to sytuacja, która nie należy do rzadkości. Największe pole manewru mają wówczas kobiety zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Muszą one pamiętać o tym, że urlop macierzyński jest obowiązkowy. Można z niego zrezygnować po wykorzystaniu 14 tygodni i pod warunkiem, że pozostałą część przejmie ubezpieczony ojciec dziecka. Jeżeli w tym czasie kobieta zaszła w ciążę, ma prawo przerwać macierzyński i wrócić do pracy – ale gdy nie czuje się na siłach, może pójść na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą, które jest w 100 proc. płatne.
W omawianych okolicznościach pojawiają się również inne rozwiązania:
– będąc w ciąży na urlopie macierzyńskim, kobieta wykorzystuje w całości urlopy macierzyński i rodzicielski, po czym wraca do pracy i ponownie korzysta z powyższych uprawnień, tym razem na kolejne dziecko,
– gdy zdarzy się ciąża w urlopie macierzyńskim, kobieta wykorzystuje urlop macierzyński i rodzicielski, a następnie wybiera zaległy urlop wypoczynkowy i idzie na wychowawczy (na dziecko urodzone na urlopie wychowawczym przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego).
Druga ciąża na urlopie macierzyńskim na umowę na czas określony
Kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim przy umowie na czas określony daje kobiecie nieco podobne przywileje, co paniom z umową na czas niekreślony. Umowa zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Nie wolno rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży – także wtedy, kiedy zaszła ona w ciążę na wypowiedzeniu. Jeżeli umowa o pracę na czas określony wygasa po porodzie, pracodawca nie jest zobligowany do jej przedłużenia – ale przekazuje do ZUS dokumentację, na podstawie której była pracownica nadal otrzymuje zasiłek macierzyński.
Ciąża na urlopie macierzyńskim bez umowy
Na okoliczność drugiej ciąży na urlopie macierzyńskim, kiedy po jego zakończeniu kobieta zostaje bez umowy o pracę, sprawa się komplikuje. Najlepszą opcją po wykorzystaniu macierzyńskiego na pierwsze dziecko jest znalezienie na minimum 33 dni zatrudnienia, gdyż to daje podstawę do wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Nie zawsze jednak taki wariant wchodzi w rachubę – wówczas najrozsądniej jest zarejestrować się w PUP, upewniwszy się wcześniej, że ma się prawo do zasiłku.
Facebook Comments