Jak założyć firmę remontową?

Zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi remontowe systematycznie rośnie. Odpowiedzią na zwiększający się popyt w tym obszarze jest stale rosnąca liczba firm świadczących usługi remontowe. Każdy, kto zastanawia się nad jej założeniem, powinien pamiętać o paru ważnych sprawach.

Firma remontowa – formalności

Formalności związane z założeniem firmy remontowej nie są skomplikowane. Należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad formą działalności oraz sposobem rozliczania się z fiskusem. Firmę budowlaną można prowadzić jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną albo jedną ze spółek osobowych prawa handlowego lub kapitałowych prawa handlowego. Przedsiębiorcy decydują się najczęściej na działalność jednoosobową, ponieważ procedura jej rejestracji przebiega najsprawniej. Wiąże się z obowiązkiem złożenia wniosku CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy.  Mając już nadany numer REGON, trzeba złożyć w ZUS formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA, a także wybrać się do Urzędu Skarbowego. Forma opodatkowania firmy to ważny aspekt – przy jednoosobowej działalności zazwyczaj jest to stawka liniowa. W omawianym przypadku opłaca się zarejestrować w VAT – czyli zostać czynnym płatnikiem VAT. Opłata skarbowa z tego tytułu wynosi 170 zł. Pozostałe przedstawione powyżej procedury są bezpłatne.

Firma remontowa – wyposażenie

Dobór wyposażenia dla firmy remontowej jest uzależniony od rodzaju i zakresu usług przez nią świadczonych, niemniej trudno wyobrazić sobie prowadzenie tego typu działalności bez odpowiedniego samochodu. Strzałem w dziesiątkę jest auto dostawcze, najlepiej z przyczepką. Niezbędny jest też stosowny sprzęt, w tym m.in. szlifierka kątowa, piła motorowa, młot pneumatyczny, agregat do tynków, zagęszczarka do gruntu, mieszarka do zapraw, wiertnica diamentowa, odkurzacz przemysłowy, szlifierka do posadzek, przecinarka itp. Na wyposażenie trzeba mieć przygotowane co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Firma remontowa – lokal pod działalność

Firma remontowa nie wymaga specjalnego lokalu pod działalność, lecz posiadanie biura, w którym można przyjmować interesantów, jest zdecydowanie wskazane. Nie musi być to duży lokal. Najważniejsze jest to, aby zapewniał dobre warunki do przedstawienia oferty odwiedzającym go klientom, a także umożliwiał bezpieczne przechowanie sprzętu firmowego. Poszukiwania lokalu warto zacząć jeszcze przed złożeniem wniosku o rejestrację działalności.

Firma remontowa – jakie usługi?

Usługi świadczone przez firmę remontową mają na celu przywrócić pełną funkcjonalność i estetyczny wygląd poszczególnym budynkom i lokalom. Zakres działań realizowanych przez firmy remontowe zazwyczaj obejmuje: projektowanie wnętrz, układanie glazury i terakoty, usługi szklarskie, wykonywanie podwieszanych sufitów, remonty ścian, biały montaż, usługi hydrauliczne, usługi elektryczne oraz wykończenie podłóg, w tym układanie parkietów, desek, płytek i paneli. Przy tej okazji wypada wspomnieć o niezwykle istotnej kwestii – takiej mianowicie, że atrakcyjna oferta to za mało, jeśli w firmie remontowej nie są zatrudnieni najlepsi fachowcy. Kwalifikacje i doświadczenie pracowników mają w tym kontekście niebagatelne znaczenie – w ogromnej mierze przekładają się na wizerunek firmy.

Firma remontowa – jak zdobywać klientów?

Chcąc pozyskać możliwie jak najwięcej klientów, firma remontowa musi zadbać o swoją wiarygodność. Tutaj zaś podstawą jest jakość usług i profesjonalne podejście do kwestii związanych z obsługą klienta. Firma remontowa może ogłaszać się w prasie lokalnej i branżowej. Musi też być obecna w internecie, gdyż to właśnie w sieci klienci szukają informacji o usługach remontowych. Własna strona www to obecnie najlepsza wizytówka. Warto ponadto pokusić się o promocję w mediach społecznościowych, do czego firmy wykorzystują głównie Facebooka i Instagrama. Wszelakie treści w sieci powinny być atrakcyjnie zaprezentowane, wartościowe i na bieżąco aktualizowane.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *