Jak założyć hodowlę ślimaków?

Hodowla ślimaków nie jest jeszcze póki co bardzo popularnym pomysłem na biznes, niemniej jednak coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej o tym właśnie profilu. Powód jest prosty – można na tym naprawdę nieźle zarobić, dobrze zaplanowana inwestycja zwraca się już po roku. Warto zatem nieco bliżej zainteresować się tym tematem.

Jak otworzyć hodowlę ślimaków?

Hodowla ślimaków, podobnie jak i każda inna działalność gospodarcza, musi zostać zarejestrowana w urzędzie miasta lub gminy. Zanim to jednak nastąpi, trzeba solidnie się przygotować do wdrożenia przedsięwzięcia w życie. Absolutnie niezbędny jest tu zatem profesjonalny biznes plan uwzględniający liczne aspekty omawianego pomysłu.

Na początek trzeba przemyśleć sobie kilka kwestii. Pierwszą z nich jest wybór rodzaju ślimaka – opcje są dwie, a mianowicie winniczek bądź ślimak afrykański. W przypadku wariantu numer jeden należy się liczyć z tym, że w przeciągu roku nie można przeprowadzać dowolnego pod względem ilości zbioru, ponieważ w tym zakresie obowiązują ograniczenia wynikające z rozporządzenia wydawanego przez resort środowiska. Druga kwestia z kolei odnosi się do systemu hodowli. Można wybrać jeden z trzech wariantów – hodowlę zamkniętą, hodowlę prowadzoną latem oraz hodowlę mieszaną. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy.

Nieodzownym elementem hodowli jest ziemia. Sprawdzi się zarówno typowo rolniczy grunt, jak i ziemia wykorzystywana dotąd na potrzeby gospodarstwa domowego. Nie musi ona spełniać żadnych specjalnych wymogów, ale zdaniem doświadczonych hodowców najlepsza ziemia stosowana do znoszenia jaj ma obojętne pH, zaś grunt do wylęgu odznacza się odczynem kwaśnym. Przy założeniu, że w rachubę wchodzi wyhodowanie 1 tony ślimaków potrzeba ok. 300 m kw ziemi.

Oprócz gruntu potrzebna jest też infrastruktura w postaci trzech pomieszczeń – magazynu dla ślimaków matecznych, magazynu na pasze oraz pomieszczenia wykorzystywanego do inkubacji jaj. W poszczególnych pomieszczeniach muszą panować odpowiednie warunki – wymagana jest stosowna wilgotność i temperatura powietrza, ślimaki potrzebują ponadto oświetlenia, by się rozwijać. Rzecz jasna należy też zaopatrzyć się w ślimaki – zaleca się na początek nabycie ok. 3 tys. sztuk ślimaków matecznych, z każdego z nich można uzyskać ok. 100 nowych.  Hodowca musi też zainwestować w specjalne pasze – prawidłowe żywienie to istotny aspekt hodowli.

Koszty założenia hodowli ślimaków

Hodowla ślimaków generuje bardzo wysokie koszty. Chcąc wyhodować 10 ton ślimaków, trzeba posiadać odpowiednio duży teren – w najbardziej komfortowej sytuacji są zatem osoby będące jego właścicielami. W przeciwnym razie jest to inwestycja rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Na zakup podstawowej infrastruktury należy przeznaczyć od 30 do 40 tys. zł. Zakup ślimaków matecznych to wydatek rzędu ok. 5 tys. zł, zaś pasza to ok. 20 tys. zł. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze szereg opłat stałych. Przedsiębiorca jest zobligowany do odprowadzania składek ZUS i podatku. Zatrudnienie pracowników przysporzy dodatkowych kosztów. Co najmniej kilka tysięcy złotych trzeba przeznaczyć miesięcznie na opłacenie rachunków za energię elektryczną plus inne opłaty licznikowe. Istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie, np. z funduszy unijnych – hodowla ślimaków jest bowiem traktowana w kategoriach hodowli rolnej.

Przy tej sposobności warto nadmienić, iż przychód z tytułu sprzedaży 10 ton ślimaków może wynieść ok. 200 tys. zł lub znacznie więcej, jeśli przedsiębiorca znajdzie rynek zbytu zagranicą.

Jak promować hodowlę ślimaków?

Podstawą promocji hodowli ślimaków jest obecnie reklama w Internecie. Każda profesjonalna hodowla posiada swoją własną stronę internetową – wskazane jest, by witryna była dostępna nie tylko w polskiej wersji językowej. Naturalnie nie zaszkodzi też korzystać z innych zasobów sieci, żeby wspomnieć chociażby o portalach społecznościowych. Bardzo skutecznym sposobem promocji opisywanej tu działalności jest uczestnictwo w różnych targach rolnych oraz innych tego typu imprezach. Organizowane są też coraz częściej rozmaite eventy mające zasięg lokalny, a promujące rozmaite produkty spożywcze. Oprócz tego opłaca się też nawiązać współpracę z restauracjami serwującymi bardziej wyszukane dania – ślimaki słyną z wysokich walorów smakowych i gustuje w nich wielu smakoszy.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *