Jak założyć firmę produkującą kosmetyki naturalne?

Ekologia dla wielu ludzi jest bardzo ważna w codziennym życiu. dokonują wyborów konsumpcyjnych z myślą o tym, by możliwie w jak najmniejszy sposób wywierać negatywny wpływ na środowisko naturalne. W obrębie ich zainteresowania znajdują się między innymi kosmetyki produkowane z wykorzystaniem naturalnych składników. Dlatego firma produkująca tego rodzaju kosmetyki ma szansę na zaistnienie na rynku kosmetycznym i zdobycie klientów. Jak ją otworzyć? Na jakie kwestie trzeba przy tym zwrócić największą uwagę?

Firma produkująca kosmetyki naturalne – formalności

Mówi się, że dobry pomysł na biznes to połowa sukcesu, a pomysł na to, by otworzyć działalność zajmującą się projektowaniem, produkcją, dystrybucją i sprzedażą kosmetyków naturalnych określonego rodzaju takim jest. W ofercie takiej firmy mogą znaleźć się kosmetyki naturalne dla mężczyzn, kobiet czy małych i większych dzieci.

Zanim jednak produkcja kosmetyków ekologicznych, naturalnych na dobre ruszy, potrzeba podjąć wiele kroków formalnych. Firmę należy zarejestrować, a ustawodawca właściwie nie ogranicza możliwości prowadzenia działalności właściwie w dowolnej formie. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej, powinien wpisać ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Służy do tego wniosek CEIDG-1, który można wypełnić online. Trzeba w nim podać podstawowe dane rejestracyjne firmy, dane właściciela, a także wybrać właściwą metodę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Może być to opodatkowanie na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej 17 i 32 proc., opodatkowanie liniowe według stawki 19 proc. lub opodatkowanie ryczałtem, od przychodów ewidencjonowanych firmy.

Trzeba jeszcze zgłosić się wówczas do ZUS i złożyć odpowiedni wniosek o objęcie ubezpieczeniem– ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Firma produkująca kosmetyki naturalne może, ale nie musi zgłosić się do urzędu skarbowego jako płatnik podatku VAT. Jeśli jednak przekroczy limit przychodów w skali roku, wówczas będzie musiała być objęta obowiązkowo VAT-em.

W CEIDG-1 podaje się odpowiednie Polskie Kody Działalności (PKD), a dla działalności produkcyjnej kosmetyków będzie to kod PKD 20.42.Z.

Wybór formy prawnej spółki dla firmy produkującej kosmetyki naturalne wymusza na przedsiębiorcy dokonanie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Przy formalnych kwestiach związanych z prowadzeniem produkcji kosmetyków naturalnych należy pamiętać, by była ona w pełni zgodna z konkretnymi aktami prawnymi:

  • Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku dotyczące produktów kosmetycznych,
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie określenia procedur pobierania próbek kosmetyków oraz procedur przeprowadzania badań laboratoryjnych,
  • Ustawą z dnia 30 marca 2001 roku o kosmetykach,
  • Dobrych Praktykach Produkcji dla branży kosmetycznej.

Każdy wyprodukowany kosmetyk musi mieć pełną dokumentację z wyników badań laboratoryjnych i musi ona być przechowywana przez okres 10 lat. Kosmetyk powinien być zgłoszony w Cosmetic Product Notification Portal, a przedsiębiorca może to zrobić dopiero po rejestracji w bazie European Citizen Action Service.

Firma produkująca kosmetyki naturalne – wyposażenie

Na wyposażeniu firmy produkującej kosmetyki naturalne powinny znajdować się na wstępie urządzenia pozwalające na stosowanie odpowiednich procesów fizycznych. Można je wytwarzać przy użyciu maszyn, które pozwalają na ich tłoczenie, ekstrakcje, filtracje, destylacje czy suszenie. Dopuszczalne przy produkcji są ponadto procesy enzymatyczne i mikrobiologiczne. Do produkcji można stosować wyłącznie naturalne surowce mineralne i roślinne, w minimalnej ilości 95 proc.

Firma produkująca kosmetyki naturalne – lokal pod działalność

Wytwarzanie kosmetyków naturalnych wymaga wynajęcia lub zakupu odpowiedniego lokalu, który zapewniać będzie spełnienie najwyższych warunków higieny i bezpieczeństwa. Zakład produkcyjny powinien być odebrany przez Sanepid, co dokonywane jest na wniosek składany w jednostce powiatowego inspektora sanitarnego. Ponadto musi mieć osobne laboratorium do wymyślania nowych receptur oraz badań produktów, przed wprowadzeniem na rynek.

Lokal musi mieć określony sposób użytkowania, na produkcję kosmetyków. Miejsce produkcji może być wielokrotnie kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa wyrobów i warunków lokalowych, w jakich odbywa się produkcja. Wówczas inspektorom należy udostępnić pełny skład kosmetyku, wraz z metodą jego wytwarzania, raportami bezpieczeństwa oraz wynikami badań działania produktu. Takie kontrole przeprowadzane są przez Sanepid i Państwową Inspekcję Handlową.

Firma produkująca kosmetyki naturalne – jakie produkty?

Kosmetyki naturalne to duża grupa produktów obejmująca swoim zakresem wszelkiego rodzaju preparaty pielęgnacyjne, higieniczne czy urodowe, które w swoim składzie mają naturalne ingredienty. Kierowane są one dla osób ceniących ekologiczne idee, ale nie tylko. Korzystać z nich mogą może w pierwszej kolejności osoby będące alergikami i te, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę.

Firma produkująca kosmetyki naturalne może zaoferować pełną gamę produktów tego typu, począwszy od mydeł i żelów pod prysznic, poprzez kosmetyki do włosów, szampony czy naturalne odżywki do włosów, kosmetyki dla niemowląt i małych dzieci, aż po kosmetyki naturalne dla mężczyzn oraz kobiet. Wszystko zależy od przyjętej metody działania firmy oferującej i produkującej kosmetyki naturalne. Może obsługiwać cały rynek lub tylko jego wycinek. Być może znajdzie niszę rynkową, którą wydają się być kosmetyki naturalne dla mężczyzn, by właśnie w niej się specjalizować i rozwijać.

Firma produkująca kosmetyki naturalne – jak zdobywać klientów?

Kiedy ruszy już produkcja kosmetyków naturalnych, pora na znalezienie metody na zdobywanie nowych klientów. Do dyspozycji przedsiębiorcy są kanały internetowe promocji. Może założyć dla swojej marki kanały i strony w social media (mediach społecznościowych), albo blog traktujący o naturalnych surowcach stosowanych w produkcji kosmetyków naturalnych. W tym przypadku można również nawiązać współpracę z salonami kosmetycznymi i urody, które staną się bezpośrednimi odbiorcami partii kosmetyków naturalnych.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *