Jak dorobić do domowego budżetu?

Pandemia negatywnie wpłynęła na stan naszych portfeli. Część osób straciła pracę lub zarabia mniej ze względu na cięcia. Dlatego też niejednokrotnie zastanawiamy się, jak podreperować domowy budżet, by pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd czy zakup nowego telewizora. Jedni szukają dodatkowej pracy, a inni inwestują. Która opcja będzie idealna dla Ciebie?

W co i jak inwestować?

Jeśli zdołałeś odłożyć sporo gotówki, z pewnością zastanawiasz się, co z nią zrobić. Wartość pieniędzy spada wraz z upływem czasu, dlatego warto rozważyć inwestycje. Co jednak kupić, by nam się to opłacało? Jeszcze do niedawna w miarę pewną opcją były lokaty. Jednak z powodu niskich stóp procentowych mogą być one teraz marnym pomysłem. Bardzo często okazuje się, że z powodu inflacji wartość pieniędzy na lokacie po roku jest taka sama lub nawet niższa niż w dniu założenia lokaty.

Jednym z lepszych rozwiązań może być zakup akcji różnych firm. Na rynku jest wiele firm, w które warto inwestować, jak np. PKN Orlen, Amazon czy CD Projekt. Coraz częściej też opłaca się inwestować w firmy związane z branżą IT. Zanim jednak postanowimy zainwestować swoje pieniądze, niezbędne nam będzie konto maklerskie oraz spora dawka wiedzy. Musimy nauczyć się analizy wykresów giełdowych. Warto również śledzić podpowiedzi profesjonalnych traderów. Jeśli jednak nie mamy czasu na zapoznanie się z rynkiem akcji, lepiej nie inwestować w ciemno, ponieważ możemy tylko na tym stracić. Czasami mija nawet kilka miesięcy nauki zanim zdecydujemy się na zakup pierwszych akcji.

Coraz częściej słyszy się również o inwestycjach w kryptowaluty, takie jak bitcoin czy ethereum. To jednak opcja dla osób doświadczonych w tym temacie, bowiem rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny i zmienny. Warto również rozważyć inwestycje w kruszce. Obecnie najbezpieczniejsze jest złoto, ponieważ jego wartość rośnie już od kilku lat i jest dość przewidywalna

Coraz więcej osób kupuje również nieruchomości, których ceny rosną w szybkim tempie. Zwykle kupowane mieszkania są następnie wynajmowane. Rzadziej kupuje się mieszkania do remontu, które odnawia się, a następnie sprzedaje za dużo wyższą cenę.

A może praca dodatkowa?

Jeśli nie czujesz się dobrze w temacie inwestycji i boisz się ryzyka utraty własnych oszczędności, możesz pomyśleć o pracy dodatkowej. W czasach pandemii znajdziesz z pewnością wiele ofert pracy zdalnej. Najprostsze, choć zabierające nieco czasu, może być wypełnianie ankiet. Wystarczy trochę poszukać, by znaleźć wiele ofert w tym temacie. Portale z panelami badawczymi najczęściej za ankiety przyznają punkty, które można wymienić na nagrody, bony upominkowe lub po prostu gotówkę. Ankiety dotyczyć mogą zakupów, usług telekomunikacyjnych czy codziennie wykonywanych czynności.

Jeśli nie interesują Cię zajęcia związane z wypełnianiem ankiet czy oglądaniem reklam, warto rozważyć np. copywriting. Zwłaszcza jeśli na co dzień pracujesz jako prawnik, lekarz czy psycholog, Twoja cenna wiedza i doświadczenie mogą być na wagę złota. Jeśli dodatkowo znasz język obcy, stawki za teksty branżowe będą naprawdę wysokie. Nawet jeśli w ciągu dnia będziesz w stanie napisać jeden czy dwa teksty, na Twoim koncie może pojawić się dodatkowo nawet 100 czy 200 zł. To z pewnością lepsza opcja niż wieczór z Netflixem, nie sądzisz?

Jak widać, sposobów na zarobienie dodatkowej gotówki jest naprawdę wiele. Wystarczy tylko chcieć. Wolisz szybki zysk związany z dodatkową pracą? A może chcesz zainwestować pieniądze, by po jakimś czasie zarobić dużo więcej? Wybór należy do Ciebie!

Facebook Comments

One thought on “Jak dorobić do domowego budżetu?

  • 14 czerwca 2022 o 10:27
    Permalink

    Aktualnie opiekunki szukają z powodzeniem pracy w Niemczech, tutaj wszystko macie pokazane, zobaczcie – https://arkadiacare.pl/rekrutacja Ogólnie nie ma problemów z zatrudnieniem, ale trzeba najpierw chcieć coś znaleźć, spróbować. Czy jest lekko? To zależy, natomiast da się nieźle zarobić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *