Marzec 2020 – firmy w Polsce masowo zawieszają działalność

Koronawirus sieje spustoszenie na świecie i w naszym kraju. Polscy przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność, wielu z nich zdecydowało się na zamknięcie firm.

Do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej spływa coraz więcej wniosków o zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej. Marzec 2020 r. okazał się pod tym względem rekordowy – w analogicznym okresie poprzedniego roku podań tych było o ok. połowę mniej. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się również i w kwietniu.

Ponad 58 tys. wniosków o zawieszenie i likwidację działalności gospodarczej – bilans marca 2020

Z informacji przekazanych przez Agencję Informacyjną Polska Press wynika, że w marcu br. do rejestru CEIDG trafiło łącznie ok. 58,7 tys. wniosków o zawieszenie i likwidacji działalności gospodarczej. Zdecydowana większość podań, bo ok. 80 proc. (ok. 47 tys.), dotyczyła zawieszenia. Tylko we wtorek 31 marca działalność zawiesiło aż 9151 firm w Polsce, a 1353 zostało zamkniętych. Dla porównania:

– w marcu 2019 r., do CEIDG spłynęło 31,4 tys. wniosków o zawieszenie i likwidację działalności gospodarczej, z czego 57 proc. dotyczyło zawieszenia,

– w styczniu 20201 r. działalność zawiesiło 4665 firm, a 2432 zostało zamkniętych,

– w lutym 2020 r. działalność zawiesiło 4291 przedsiębiorców, a 1594 ją zamknęło.

Które branże ucierpiały najbardziej?

Najwięcej wniosków (ponad 6 tys.) o zawieszenie firm w marcu br. dotyczyło działalności „Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi”. Na kolejnych pozycjach znalazły się firmy z działów ewidencji takich jak:

– „Transport lądowy oraz transport rurociągowy” – 4,2 tys. wniosków o zawieszenie,

– „Edukacja” – 4 tys. wniosków o zawieszenie,

– „Opieka zdrowotna” – 3,7 tys. wniosków o zawieszenie.

Szykują się duże zwolnienia

Założenia szykowanej przez rząd tarczy antykryzysowej najwyraźniej nie przekonują przedsiębiorców, o czym świadczą m.in. zwolnienia grupowe planowane w firmach zatrudniających więcej niż 20 osób. Jak wynika z ankiety, która została przeprowadzona w ostatnim czasie wśród przedsiębiorców przez Pracodawców RP, w kwietniu zwolnienia zostaną przeprowadzone na ogromną skalę. Aż co piąta firma zamierza zwolnić 20 proc. załogi, a co dziesiąta – 30 proc. Redukcje w obszarze zatrudnienia przewiduje planuje 66 proc. firm. Wspomniana ankieta pokazała także, że 78 proc. polskich przedsiębiorców negatywnie ocenia rozwiązania przyjęte w tarczy antykryzysowej, a zaledwie 7 proc. zaopiniowało je pozytywnie.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *