Dobry rekruter – jakie są jego kompetencje?

Kim jest dobry rekruter? Jakie cechy powinien posiadać? Na te pytania musisz sobie odpowiedzieć, nim w ogóle rozpoczniesz pracę w tym zawodzie. Jego zadania często nie należą do łatwych, szczególnie że to właśnie jego wybory będą wpływać na funkcjonowanie firmy.

Rekruter – kim on właściwie jest?

Rekruter jest osobą, która poszukuje pracowników do przedsiębiorstwa. Jego praca może przybierać dwie podstawowe formy. Po pierwsze, taka osoba może być zatrudniona w dużej korporacji, która bezustannie szuka pracowników. Wtedy poznaje od zaplecza jej potrzeby i dobiera osoby do konkretnych zespołów.

Jednak nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na posiadanie takiego pracownika. Rekruter może więc równie dobrze pracować na zlecenie poszczególnych firm bądź też być zatrudnionym w zajmującej się tym agencji. Niezależnie jednak od tego jego podstawowym zadaniem będzie zawsze poszukiwanie konkretnych osób na stanowiska, a jego wypłata może być uzależniona od tego, czy uda się jej takie osoby znaleźć.

Rekruter musi znać się na ludziach!

Jedną z najważniejszych cech rekrutera jest jego umiejętność skutecznego oceniania ludzi po krótkim czasie. Musi więc wiedzieć, jakie cechy są potrzebne, by konkretna osoba dobrze poradziła sobie w pracy zarówno pod względem umiejętności, wiedzy, jak i charakteru. W końcu, jeśli pracownik ma przynależeć np. do zespołu projektowego, jego cechy osobowości muszą się zgadzać z pozostałymi osobami. W innym przypadku będzie dochodzić do częstych konfliktów. W związku z tym rekruter powinien być osobą spostrzegawczą, ale otwartą i łatwo nawiązującą kontakt z innymi. Najlepiej, aby potrafiła wzbudzać zaufanie w potencjalnych pracownikach.

To osoba, która potrafi prowadzić negocjacje

Praca rekrutera polega również na skutecznym prowadzeniu negocjacji z innymi osobami. Dlaczego? Bardzo często pracodawcy chcą zatrudnić specjalistów, wydając jak najmniejszą sumę pieniędzy. Z kolei z oczywistych przyczyn przyszli pracownicy chcą jak najwięcej zarabiać. Ważne jest więc, aby znaleźć odpowiedni kompromis między oczekiwaniami obydwu stron. Rekruter powinien być więc osobą stanowczą, ale z darem przekonywania. Musi dobrze się wysławiać i potrafić konstruować logiczne argumenty. Oczywiście takie umiejętności można przynajmniej częściowo nabyć z czasem!

Rekruter – wie, gdzie szukać pracownika

Dobry rekruter to też osoba, która wie, gdzie wstawić ogłoszenia. Musi więc być biegła w korzystaniu z sieci. Ważne jest to, aby znała wszystkie dostępne platformy rekrutacyjne i korzystała z ich możliwości, ale to nie wszystko. Taka osoba musi być w stanie stworzyć interesujące, ale klarowne ogłoszenie, dzięki czemu potencjalni kandydaci będą chętnie wysyłali CV. Na całe szczęście aktualny rozwój platform rekrutacyjnych sprawia, że ta praca pod tym względem staje się coraz łatwiejsza!

Praca rekrutra należy do trudnych pod wieloma względami, ale jest też po prostu bardzo potrzebna. Dlatego, jeśli czujesz, że jest to coś dla ciebie, warto się nad nią zastanowić.

Jeżeli chcesz zostać rekruterem, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/recruiter

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *