Jak wybrać regały magazynowe?

Planując wyposażenie magazynu, trzeba zastanowić się nad wyborem odpowiednich regałów. Dobrze zagospodarowana przestrzeń magazynowa to ogromne udogodnienie przynoszące sporo korzyści – sprzyja przede wszystkim lepszej organizacji pracy.

Organizacja pracy magazynu – jaka koncepcja logistyczna?

Decydując się na zakup regałów magazynowych w sklepie hhl-regaly.pl/, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają przeznaczenie magazynu oraz rodzaj przechowywanych w nim materiałów. Warto pamiętać również o wyborze koncepcji logistycznej, od której w ogromnym stopniu zależy organizacja pracy magazynu. W tym zakresie wyróżnia się następujące rozwiązania:

– FIFO – w tym przypadku towary składowane w magazynie przez najdłuższy czas są wydawane jako pierwsze,

– LIFO – jest to przeciwieństwo koncepcji FIFO,

– FEFO – ta koncepcja stosowana jest głównie w magazynach spożywczych i zgodnie z nią magazyn w pierwszej kolejności opuszczają produkty z krótkim terminem ważności.

Organizacja pracy magazynu – jaki rodzaj regałów jest najlepszy?

Poszczególne regały magazynowe różnią się przeznaczeniem, sposobem montażu, konstrukcją oraz materiałami użytymi do ich wykonania. Do najpopularniejszych regałów zaliczają się modele paletowe, które są świetnie przystosowane do pracy z wózkami widłowymi. Najlepiej sprawdzają się w dużych magazynach z szerokimi korytarzami. Kolejnym często stosowanym rodzajem regałów magazynowych są regały wspornikowe. Używają ich głównie przedsiębiorstwa działające w branży metalurgicznej i drzewnej. Są one przeznaczone do przechowywania asortymentu wielkogabarytowego. Często spotykaną w magazynach odmianą regałów wspornikowych są regały jezdne. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają one sprawny transport towarów na terenie magazynu.

Wybór regałów magazynowych – to jest ważne!

Istotnym kryterium wyboru regałów magazynowych jest materiał, z którego został on wyprodukowany. Zdecydowanie nie opłaca się wybierać tanich rozwiązań, ponieważ ich trwałość i inne walory użytkowe pozostawiają sporo do życzenia. Nic więc dziwnego, że na wyposażeniu magazynów znajdują się przeważnie regały metalowe, które są bardzo trwałe i odporne na szereg czynników zewnętrznych, np. na wilgoć i ogień. Spore zainteresowanie wzbudzają również regały z płyty wiórowej oraz MDF, niemniej koniecznie trzeba mieć na względzie parametr, jakim jest dopuszczalne obciążenie. Im cieńsza półka, tym jest ono mniejsze – w przypadku najcieńszych półek maksymalne obciążenie wynosi zwykle 80-90 kg.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *