Ciąża na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem związanym z rodzicielstwem przysługującym osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Korzystać z niego mogą zarówno rodzice biologiczni, jak i przysposobieni – jak to wygląda w sytuacji, gdy kobieta przebywająca na tym urlopie zajdzie w ciążę?

Ciąża na urlopie wychowawczym 2018

Kobieta, której przytrafiła się druga ciąża na urlopie wychowawczym, ma do wyboru kilka rozwiązań. Kluczową kwestią dla znakomitej większości pań jest wówczas możliwość nabycia standardowych uprawnień przysługujących na okoliczność urodzenia kolejnego dziecka. Kobieta nie musi oczywiście przerywać urlopu wychowawczego, jednakże wtedy przysługuje jej tylko zasiłek macierzyński, ale nie urlop macierzyński. Z tego też względu wygląda to zwykle w ten sposób, że kobieta przerywa urlop i wraca do pracy, aby zyskać należne jej przywileje na drugiego malucha. Musi pamiętać o tym, aby zawiadomić pracodawcę o zakończeniu urlopu wychowawczego 30 dni przed planowanym powrotem – o ile wcześniej obie strony nie ustaliły tego terminu (za obopólną zgodą powrót do pracy może nastąpić nawet z dnia na dzień).

Ciąża na urlopie wychowawczym a zwolnienie lekarskie

Ciąża na urlopie wychowawczym i przejście na zwolnienie chorobowe to często stosowana praktyka. Warunek jest tylko jeden: trzeba przerwać urlop wychowawczy i minimum na jeden dzień wrócić do pracy. Już pierwszego dnia kobieta może dostarczyć zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Wówczas nie przepadnie jej urlop macierzyński na dziecko, które za kilka miesięcy przyjdzie na świat, zaś zwolnienie lekarskie w przypadku ciąży jest w 100 proc. płatne. W tym samym czasie ojciec dziecka – o ile rzecz jasna posiada status pracownika – ma prawo wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie urlopu wychowawczego (w wymiarze, jaki pozostał do wykorzystania).

Zobacz również:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *