Uszkodzona lub skradziona karta – co dalej?

Karta kierowcy to bardzo ważny dokument, w związku z czym jej kradzież, zgubienie czy uszkodzenie może się okazać niemałym utrudnieniem. Kierowca powinien jednak brać poprawkę na takie zdarzenia, dlatego warto wiedzieć, jak wówczas postępować.

Uszkodzona lub skradziona karta – pierwsze kroki

W przypadku stwierdzenia uszkodzenia lub utraty karty przed wyruszeniem w trasę kierowca powinien wykonać wydruk z tachografu, na którym będą znajdować się zarówno jego dane (imię i nazwisko, PESEL, numer karty kierowcy i/lub prawa jazdy), jak i informacje dotyczące wcześniejszych okresów aktywności w danej zmianie roboczej. Wydruk z tachografu należy wykonać także po zakończeniu trasy.

Uszkodzona karta – co robić?

W razie uszkodzenia karty uniemożliwiającego dalsze jej użytkowanie konieczne jest uzyskanie nowego dokumentu. Wadliwy egzemplarz należy wysłać listem poleconym do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wraz z wnioskiem o wydanie nowej karty. Na podany przez kierowcę adres e-mail PWPW wysyła zaświadczenie na kontynuację jazdy i na zjazd do bazy lub zaświadczenie o zgłoszeniu uszkodzenia lub utraty karty (trzeba zaznaczyć, które zaświadczenie jest potrzebne).

Skradziona karta – co robić?

Utratę karty kierowca musi zgłosić na policję, która wystawia specjalne zaświadczenie o zgłoszeniu tego zdarzenia. Następnie trzeba się zwrócić z wnioskiem do PWPW o wydanie nowego dokumentu.

Uszkodzona lub skradziona karta – o czym pamiętać?

Zarówno w przypadku utraty, jak i uszkodzenia karty, kierowca jest zobligowany do posiadania któregoś z powyżej wymienionych zaświadczeń – jazda bez tego dokumentu nie wchodzi w rachubę. Warto także pamiętać, iż bez karty kierowca może prowadzić pojazd przez maksymalnie 15 dni, a po upływie tego terminu konieczne jest odstawienie go do bazy.

Uszkodzona lub skradziona karta – jakie kary?

Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary:

– 1000 zł za jazdę bez karty ponad 15 dni,

– 100 zł za brak wydruków,

– 2000 zł dla osoby zarządzającej transportem,

– 2000 zł dla kierowcy,

– 5000 zł dla przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *