Co mogę spawać robotem lub cobotem?

W dzisiejszym krajobrazie przemysłowym zwiększenie wydajności zrobotyzowanych procesów spawalniczych ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji operacji, które mogą skutecznie zarządzać i spełniać wymagania coraz większej różnorodności produktów konsumenckich — czasami niezależnie od ich ilości. Aby uzyskać niezbędną elastyczność i możliwości, coraz większa liczba producentów wdraża współpracujące roboty spawalnicze.

Inteligentne funkcje

Podczas spawania niespójnych elementów produkcyjnych opcjonalne czujniki dostosują program spawania, aby utrzymać jakość spoiny. Możliwość adaptacyjnej regulacji parametrów spoiny może być wykorzystana do optymalizacji rozmiaru spoiny na podstawie informacji zwrotnych z czujników. Zintegrowana funkcja wizyjna umożliwia robotom rozpoznawanie i lokalizowanie obiektów, spoin i cech części, a także przeprowadzanie kontroli przed spawaniem lub inspekcji.

Inteligentne coboty do spawania łukowego mogą automatycznie ustawiać punkt środkowy narzędzia podczas konserwacji palnika, aby zmaksymalizować czas pracy systemu i zwiększyć produktywność dzięki zachowaniu jednolitych spoin. Roboty łączą doskonałą swobodę ruchu z bardzo wysoką powtarzalnością. Wąskie nadgarstki i ramiona nie tylko umożliwiają dostęp do wąskich przestrzeni, ale są również wystarczająco silne, aby przenosić ciężkie palniki i narzędzia spawalnicze.

Lepsza wydajność

Załóżmy, że masz małą lub średnią firmę spawalniczą, która ma problemy z realizacją dużych zamówień. W takim przypadku robot spawalniczy HCR może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. W razie potrzeby może ona spawać małe elementy przez cały dzień bez przerwy i odciążyć Twoich spawaczy. Mogą oni wtedy skoncentrować się na innych, ważniejszych zadaniach.

Ponadto cobot jest lekki i nie posiada ogrodzeń zabezpieczających, więc można go przenosić z jednego miejsca na drugie w miarę potrzeb. Można również podejmować się różnych nowych zadań, wykonując małe lub większe partie, znając jednocześnie koszty i czas potrzebny na produkcję. Możesz śledzić wydajność i produktywność każdego zadania. Dzięki temu możesz zaoferować lepsze ceny i przejrzysty czas realizacji w czasie wyceny.

Co mogę spawać robotem lub cobotem?

Ze względu na korzyści związane z oszczędnością czasu i wysoką wydajnością, zrobotyzowane spawanie stało się ważne w przemyśle metalowym i ciężkim, a zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, w którym stosuje się spawanie punktowe i laserowe. Najlepiej sprawdza się w przypadku krótkich spawów o zakrzywionych powierzchniach oraz powtarzalnych, przewidywalnych czynności, które nie wymagają ciągłych zmian i modyfikacji procesu spawania.

Dzięki zastosowaniu osi zewnętrznych robot nadaje się również do wykonywania długich spawów, na przykład w przemyśle stoczniowym. Chociaż spawanie zrobotyzowane jest najczęściej stosowane w produkcji masowej, w której wydajność i ilość mają kluczowe znaczenie, programy można dostosować do wszelkich potrzeb, a roboty można wykorzystać do mniejszych, a nawet jednorazowych produkcji, zachowując przy tym wysoką opłacalność.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *