Czym jest kredyt konsolidacyjny i dla kogo jest przeznaczony?

Duża ilość kredytów i pożyczek może czasem dać nam w kość. Jeżeli nie jesteśmy już w stanie spłacać sami swoich zobowiązań, powinniśmy rozważyć połączenie ich w jedno, z jedną i często też niższą ratą. Na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny? Dla kogo jest przeznaczona taka opcja? Jakie są jego zalety, jakie wady i kiedy możemy rozważyć skorzystanie z podobnego rozwiązania?

  1. Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
  2. Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?
  3. O czym pamiętać zaciągając najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Najlepszy kredyt konsolidacyjny to taki, który pozwala nam na opanowanie swoich finansów. W przeciwieństwie do klasycznych kredytów konsumenckich jego zadaniem nie jest bowiem dostarczenie nam pieniędzy na konkretny cel, a połączenie i umożliwienie spłaty wszystkich zobowiązań, jakie aktualnie posiadamy. W ten sposób możemy unormować swoją sytuację finansową, złączyć dotychczasowe, rozproszone raty w jedną i dzięki temu być w stanie łatwiej spłacić całe swoje zadłużenie. Kredyt konsolidacyjny nie jest więc narzędziem do zwiększenia naszej siły nabywczej, a swoistym wsparciem w powrocie do bilansu bez pożyczek.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest opcją wartą rozważenia w dwóch sytuacjach. Zaliczamy do nich kolejno:

  • niemożność spłacania zobowiązań ze względu na wyższe raty, niż kwota naszych dochodów. To dla wielu osób bardzo niebezpieczny moment, który często prowadzi do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. W takiej sytuacji skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego ma na celu obniżenie raty do takiego stopnia, aby osoba zadłużona była w stanie ją płacić. To działanie wiąże się z wydłużeniem czasu spłaty kredytu, jednak czasem jest jedynym racjonalnym wyjściem z trudnej sytuacji;
  • nadmiar rat do zapamiętania, co skutkuje opóźnieniami w spłacie zobowiązań. Taka sytuacja ma miejsce, gdy nie jesteśmy w stanie dojść, jaki rachunek powinniśmy zapłacić w pierwszej kolejności. Zaleganie z ratami może powodować dodatkowe koszty i kary, dlatego warto jest skorzystać z konsolidacji, aby uzyskać jedną stałą ratę za całość.

Wybierając kredyt konsolidacyjny powinniśmy pamiętać, że ma on służyć poprawie naszej sytuacji finansowej, a nie umożliwieniu zaciągania kolejnych pożyczek. Chociaż możemy w ten sposób obniżyć i zmniejszyć ilość miesięcznych rat, to jednak pamiętajmy że wydłużenie czasu kredytowania zobowiązuje nas do zapłacenia większej ilości odsetek.

O czym pamiętać zaciągając kredyt konsolidacyjny?

Wybór kredytu konsolidacyjnego powinien być ostatecznością, sytuacją gdzie nie mamy już innej możliwości. Jeżeli posiadamy dużo zobowiązań, ale możemy je spłacać, starajmy się robić to regularnie i w terminie, lub zaczynać od najprostszych a kończyć na tych najcięższych. Dopiero gdy nie mamy innego wyjścia, możemy rozważyć konsolidację.

Aby wybrać dobry kredyt konsolidacyjny dobrze jest korzystać z różnego rodzaju narzędzi, rankingów i porównań, które pozwalają na szybkie rozeznanie w rynku i wybranie najlepiej pasującej do nas oferty. Można zrobić to na przykład z Direct Money, gdzie zawsze znajdziemy aktualne i rzetelne informacje na temat produktów finansowych z tej dziedziny.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie dotychczasowych pożyczek i zastąpienie ich jedną, nierzadko z niższą ratą. W ten sposób jesteśmy w stanie uporządkować swoje finanse, jak i łatwej spłacić pozostałe raty – zamiast pamiętać o wielu w ciągu miesiąca, wystarczy że zrobimy tylko jeden przelew.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *