Do czego służy ucho transportowe?

W transporcie oraz w przemyśle niezwykle ważna jest stabilność ładunku oraz takie jego zabezpieczenie, by podczas przemieszczania nie doszło do żadnych uszkodzeń. Bardzo praktycznym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie potrzebne jest solidne i trwałe unieruchomienie ładunku, są specjalnie skonstruowane ogniwa transportowe. Na czym dokładnie polega ich rola?

Uchwyty z uchem transportowym

Uchem transportowym nazywa się element mocujący, zaprojektowany do przenoszenia ładunków o dużej masie. Cechą szczególną takiego elementu jest to, że umożliwia obracanie i przechylanie zamocowanego przedmiotu, ograniczając jego kołysanie czy inne zbyt gwałtowne, niebezpieczne ruchy. Ze względu na tę cechę, ucho transportowe jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim oraz do zabezpieczania i mocowania ładunków.

Uchwyt wystarczy wkręcić do przenoszonego przedmiotu – obie powierzchnie muszą do siebie gładko i płasko przylegać, w przeciwnym razie konstrukcja utraci swoją stabilność. Po montażu śruba mocująca przejmuje ciężar ładunku. Uszy transportowe usprawniają pracę i przyspieszają przenoszenie ciężkich maszyn bądź narzędzi do wskazanego punktu, wykorzystuje się je również przy organizowaniu transportu, na budowach, do rozładunku.

Typ DSR to śruba z uchem obrotowo-uchylnym, wyposażona w gwint metryczny, obracająca się o 360 stopni, z możliwością przechylenia o 180 stopni. DSS to oznaczenie dla podwójnego pierścienia obrotowego, który może jednocześnie podnosić i obracać ładunki – gwarantuje to idealne dopasowanie elementów do zawiesia.

Jak wybrać właściwy punkt mocujący?

W ofercie HPS Polska (https://www.hps-polska.pl) znajdują się nowoczesne ogniwa transportowe, z uchem wahliwym i szerokim zakresem gwintów, dzięki czemu łatwo dopasować niezbędne akcesoria do konkretnych zastosowań. Wszystkie uchwyty mają certyfikat bezpieczeństwa EU, co oznacza, że ich stosowanie ogranicza ryzyko nieszczęśliwego wypadku. W porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań, nowoczesne zawiesia z mechanizmem szybkiego montażu są znacznie prostsze i wygodniejsze w obsłudze, rzadko ulegają awariom i można je stosować także w bardzo wymagających warunkach.

Uchwyty sprawdzają się jako wsparcie przy podnoszeniu ciężkich ładunków (do 125 ton). Ze względu na swoją konstrukcję, można z ich pomocą ładunek bezpiecznie obrócić lub przerzucić, a zakres obrotu wynosi pełne 360 stopni. Konstrukcja jest w stanie utrzymać ładunek w dowolnej pozycji montażowej, a żeby uniknąć skręcenia śruby w trakcie pracy, wystarczy wcześniej sprawdzić wartość momentu obrotowego, która podana jest na każdym pierścieniu, tak samo jak dopuszczalna waga ładunku.

Wykonane ze stali nierdzewnej punkty mocujące charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe, dlatego bez problemu można je stosować w transporcie morskim, przemyśle chemicznym czy branży energetycznej. Oznakowanie punktu mocującego określa jego dopuszczalne obciążenie robocze, ponadto przy wyborze modelu należy jeszcze zwrócić uwagę na rozmiar gwintu oraz współczynnik bezpieczeństwa.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *