Umowa kupna-sprzedaży telefonu

Telefon często jest przedmiotem umowy kupna-sprzedaży – odnosi się to zarówno do nowych aparatów, jak i używanych. O czym należy pamiętać przy sporządzaniu takiej umowy?

Zakup telefonu w salonie operatora czy w innym sklepie jest o tyle mało problematyczny, że klient nie musi martwić się o kwestie formalne. Dostaje do podpisania gotową umowę – jedyne, co musi zrobić, to ją przeczytać. Inaczej jest natomiast w przypadku nabycia telefonu z rynku wtórnego.

Umowa kupna-sprzedaży telefonu – forma

Umowa kupna-sprzedaży telefonu nie musi mieć formy aktu notarialnego. Z prawnego punktu widzenia ustne zobowiązanie wystarczy, niemniej zaleca się sporządzić pisemną umowę stanowiącą lepsze i skuteczniejsze zabezpieczenie interesów nabywcy i sprzedawcy. Co powinno znaleźć się w takim dokumencie? Muszą to być przede wszystkim:

– określenie stron transakcji i podanie ich danych,

– informacje o telefonie: marka, model i numer seryjny,

– informacje o dodatkowym wyposażeniu, np. o zestawie słuchawkowym, ładowarce, kablu USB etc.,

– kwota transakcji,

– sposób rozliczenia: gotówka lub przelew,

– oświadczenie sprzedawcy, iż jest on właścicielem telefonu i jego pochodzenie jest mu znane, a aparat nie stanowi przedmiotu przestępstwa,

– oświadczenie nabywcy o tym, że znany jest mu stan techniczny przedmiotu umowy.

Nie ma narzuconego odgórnie wzoru umowy, poniższy to przykład:

Zobacz również:

Umowa kupna-sprzedaży telefonu – podatek

Konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. od kwoty transakcji zachodzi wtedy, gdy wartość umowy kupna-sprzedaży przekracza 1000 zł. W tym celu nabywca musi w urzędzie skarbowym złożyć deklarację PCC-3 w terminie 14 dni od daty zakupu.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *