Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Celem umowy-kupna sprzedaży samochodu jest przeniesienie własności pojazdu przez sprzedawcę na kupującego. Każda ze stron musi wywiązać się z określonych w umowie powinności, np. sprzedający musi wydać auto w ustalonym terminie, a nabywca jest zobligowany za nie zapłacić.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jaka forma?

Postanowienia kodeksu cywilnego nie określają, w jakiej konkretnie formie należy zawrzeć umowę kupna-sprzedaży samochodu. W związku tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby miała ona nawet ustną postać, niemniej z wielu względów nie jest ona zalecana. Umowa pisemna daje m.in. możliwość dochodzenia roszczeń. Akt notarialny nie jest wymagany, niemniej jeśli strony wyrażą taką wolę, mogą udać się do notariusza, który zajmie się przygotowaniem stosownego dokumentu. Pisemna forma jest absolutnie niezbędna, jeśli nabywca jest przedsiębiorcą – wówczas umowa stanowi nie tylko dowód zakupu, ale i dowód księgowy.

Jak sporządzić umowę?

Obowiązuje to prosta zasada: im więcej szczegółowych danych znajdzie się w umowie, tym lepiej zabezpiecza ona interesy obu stron. Obowiązkowo należy w niej zamieścić:

– dane stron: imiona i nazwiska, adresy, numery PESEL i numery dowdów osobistych lub innych dokumentów ze zdjęciem; sprzedający musi pamiętać o tym, aby jego dane zgadzały się z danymi z dowodu rejestracyjnego,

– informacje o pojeździe: marka, model, numer nadwozia/numer rejestracyjny, rocznik, przebieg,

– kwota transakcji,

– sposób rozliczenia: płatność gotówką lub przelewem,

– oświadczenie sprzedawcy, iż jest on właścicielem samochodu i jego pochodzenie jest mu znane, a pojazd nie stanowi przedmiotu przestępstwa,

– oświadczenie nabywcy o tym, że znany jest mu stan techniczny auta.

Narzucony odgórnie wzór umowy nie istnieje, poniższy to przykład:,

Zobacz również:

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – podatek

Nabywca w terminie do 14 dni od podpisania umowy musi złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i zapłacić naliczony podatek. W przypadku, gdy pojazd ma współwłaściciela, należy złożyć również formularz PCC-1/A.

Warto przypomnieć, iż umowa kupna-sprzedaży samochodu może dotyczyć jedynie określonej jego części, np. opon. Poza tym przedmiot umowy może stanowić np. 1/2 samochodu. Trzeba o tym jednak wyraźnie napisać w dokumencie, nie zapominając o zamieszczeniu danych współwłaściciela.

Facebook Comments

One thought on “Umowa kupna-sprzedaży samochodu

  • 22 czerwca 2022 o 09:21
    Permalink

    Ok, a zanim dojdę do tego etapu, to czy jest mi potrzebny niezależny rzeczoznawca samochodowy? Mam na myśli kogoś takiego – https://mobilekspert.pl/ Sami wycenialiście, czy ogarnialiście to jakoś inaczej? Sugestie, podpowiedzi?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *