Donos do urzędu skarbowego

Urząd skarbowy jest w Polsce najważniejszym organem podatkowym. To również jedna z tych instytucji, do których każdego roku trafia najwięcej donosów. Na kogo i dlaczego najczęściej skarżą się Polacy? Jak samemu napisać donos?

Wysłać donos do skarbówki czy nie? Chociaż kwestia te wzbudza mnóstwo kontrowersji, faktem pozostaje to, że Polacy wysyłają coraz więcej skarg do fiskusa. Jednymi kieruje poczucie obywatelskiego obowiązku, innymi zwykła zazdrość i zawiść. Najwięcej tego typu pism urzędy otrzymują w pierwszym kwartale roku, gdy składane są zeznania podatkowe.

Kto pisze donosy?

Autorami donosów są różne osoby. Pracownicy pomawiają pracodawców, nawzajem oskarżają się sąsiedzi i członkowie rodzin, przedsiębiorcy donoszą na konkurentów. Urzędnicy podkreślają, że w większości przypadków w rachubę wchodzą rozmaite konflikty, których strony nie chcą bądź nie potrafią dojść do porozumienia. W skargach poruszane są zagadnienia związane m.in. z obrotem paliwami i nieruchomościami, usługami transportowymi i budowlanymi etc. Spora część pism okazuje się dla pracowników urzędów skarbowych całkowicie bezużyteczna, niemniej wszystkie donosy są dokładnie analizowane pod kątem przydatności.

Jak napisać donos do US?

Skuteczny donos zawiera przede wszystkim konkrety. Dla fiskusa liczą się fakty poparte odpowiednimi dowodami takimi jak np. ze znania świadków i zdjęcia. Urzędników nie interesują cudze domysły i zmyślone historie mające się nijak do rzeczywistości. Co do zasady donos powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem autora – teoretycznie skarbówka nie zajmuje się anonimami, poza ty tym jeśli ktoś wysłał niepodpisaną skargę, nie dowie się później, jak potoczyły się jej losy.

Największa część donosów wysyłana jest tradycyjną pocztą, aczkolwiek na popularności zyskują listy elektroniczne. Skargę można też złożyć osobiście. Ważne jest, aby donos trafił do właściwego urzędu skarbowego – dane korespondencyjne da się bez problemu znaleźć w internecie. List należy skierować do naczelnika danej placówki.

Donos do skarbówki – wzór

Nie ma odgórnie obowiązującego wzoru donosu do urzędu skarbowego. Autor powinien pamiętać o podaniu swojego imienia, nazwiska oraz adresu. Pismo ma być krótkie i zawierające konkretne, poparte dowodami informacje. Oto przykładowy wzór donosu do urzędu skarbowego:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *