Jakie zadania wykonuje system operacyjny sterowników PLC?

Programowalny sterownik logiczny (PLC) to skomputeryzowane urządzenie, które wykonuje zadania na podstawie zaprogramowanych instrukcji. Sterowniki PLC są wykorzystywane w sektorach produkcyjnym, medycznym, wojskowym i bezpieczeństwa.

Za pomocą wspólnego protokołu sieciowego

Sterownik PLC wykorzystuje programowalny sterownik logiczny do wykonywania swoich funkcji. Oznacza to, że wewnętrzne obwody sterownika PLC można zaprogramować do wykonywania określonego zadania, takiego jak uruchomienie maszyny lub otwarcie drzwi. Koncepcja PLC została po raz pierwszy wprowadzona w latach 60. XX wieku przez szwajcarskiego inżyniera Ronalda Frasiera. Obecnie istnieją dwa główne typy sterowników PLC: analogowe i cyfrowe. Analogowe sterowniki PLC wysyłają dane w postaci sygnałów ciągłych, podczas gdy cyfrowe sterowniki PLC wysyłają dane w postaci sygnałów dyskretnych. W obu przypadkach dane wysyłane przez PLC są interpretowane przez operatora za pomocą interfejsu dotykowego.

Użytkownik może uzyskać dostęp do funkcji

Termin „PLC” jest akronimem oznaczającym „programowalne sterowanie logiczne”; jednak firmy często skracają to, nazywając je po prostu „plc”. PLC może monitorować i sterować różnymi urządzeniami, takimi jak wentylatory, grzejniki, pompy i windy. Służy również do sprawdzania procesów produkcyjnych i uruchamiania maszyn w razie potrzeby. Oprócz wykonywania zadań fizycznych, sterownik PLC może również wysyłać informacje w czasie rzeczywistym za pośrednictwem smartfonów lub tabletów do operatorów w różnych lokalizacjach.

Sterownik PLC jest używany w wielu gałęziach przemysłu i zastosowaniach, w tym w usługach użyteczności publicznej, naftowo-gazowych, górnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie. Zrewolucjonizował wiele branż dzięki zdolności do zwiększania wydajności i obniżania kosztów dla firm z tych sektorów. Ze względu na swoją wszechstronność i wpływ na społeczeństwo, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2018 „Międzynarodowym Rokiem Kobiety w Robotyce i Sztucznej Inteligencji”. Poprzez edukację kobiet na temat ról technologicznych na wczesnym etapie ich kariery, mają nadzieję promować większą równość płci w tych dziedzinach naprzód.

Mimo że został wynaleziony ponad 50 lat temu, programowalny sterownik logiczny okazał się od tego czasu wystarczająco elastyczny w prawie każdej branży. Dzisiaj na całym świecie zainstalowano dziesiątki tysięcy sterowników PLC — zapewniających bezpieczeństwo budynkom, systemy transportowe i ponad 100 milionów urządzeń! Chociaż jest jeszcze w powijakach w porównaniu z innymi dziedzinami IT, takimi jak sztuczna inteligencja (AI), przyszłość tego typu sprzętu komputerowego rysuje się świetlanie dzięki pomysłowości i kreatywności jego użytkowników!

Zastrzeżony system operacyjny

PLC pracują na komputerach; są połączone z komputerem za pośrednictwem interfejsu użytkownika lub interfejsu człowiek-maszyna (HMI). Użytkownik może uzyskać dostęp do funkcji systemu za pomocą ekranu dotykowego, klawiatury, myszy lub innych urządzeń wejściowych. Większość producentów sterowników PLC używa Microsoft Windows jako swojego systemu operacyjnego. Honeywell używa Microsoft Windows jako podstawowego systemu operacyjnego dla swoich zastrzeżonych kontrolerów. Siemens używa Microsoft Windows, a także Linuksa do swojego zastrzeżonego sprzętu, chociaż eksperymentował z Androidem w przypadku niektórych aplikacji. General Electric używa Microsoft Windows XP jako podstawowego systemu operacyjnego dla swoich zastrzeżonych kontrolerów.

Więcej informacji o sterownikach PLC znajdziesz na https://www.shemeck.pl/artykuly/51_co-to-jest-sterownik-plc.html

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *