Urlop ojcowski

Urlop ojcowski to czas, który mężczyzna może spędzić ze swoim małym dzieckiem, odciążając przy okazji kobietę od nadmiaru obowiązków związanych z wychowywaniem malucha. W Polsce tatusiowe coraz chętniej korzystają z przysługującego im prawa – powinni zatem wiedzieć, co w związku z tym im się należy.

Urlop ojcowski – dla kogo?

Komu przysługuje urlop ojcowski? Kodeks pracy stanowi jasno – jest to przywilej ojców-pracowników. W praktyce oznacza to tyle, że skorzystać z urlopu może mężczyzna zatrudniony na podstawie umowy o pracę – nie ma przy tym znaczenia czy jest biologicznym ojcem dziecka, czy rodzicem dziecka przysposobionego. Musi spełniać jeszcze jeden bardzo istotny warunek, a mianowicie być ojcem wychowującym dziecko. Uwaga: urlop ojcowski a umowa zlecenie czy działalność a urlop ojcowski to opcje, które nie wchodzą niestety w rachubę.

Urlop ojcowski – ile dni?

Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar wynosi 2 tygodnie. Jak wykorzystać urlop ojcowski – czy można dzielić, czy trzeba wykorzystać w całości? Warianty są dwa: w całości lub dwa razy po 1 tygodniu. Istotną kwestią, o której powinien pamiętać mężczyzna planujący urlop ojcowski: do kiedy może go wykorzystać? Co do zasady przez 24 miesiące od dnia narodzin dziecka. W przypadku dziecka przysposobionego  do 24 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, ale nie później niż do ukończenia przez dziecko: 7 lat przy ma ustalonym obowiązku szkolnym bądź 10 lat przy odroczonym obowiązku szkolnym.

Urlop ojcowski – dokumenty

Przy urlopie ojcowskim wniosek jest niezbędny. Składa się go u pracodawcy nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Urlop ojcowski – wynagrodzenie

Urlop ojcowski jest urlopem płatnym. W trakcie jego trwania mężczyźnie przysługuje zasiłek macierzyński odpowiadający wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Urlop ojcowski a macierzyński

Co wybrać: urlop ojcowski czy tacierzyński? Można zdecydować się na jedno i drugie. Przyjęło się, że mianem urlopu tacierzyńskiego określa się tę część urlopu macierzyńskiego, która nie została wykorzystana przez matkę, a którą przejął ojciec.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *