Umowa kupna-sprzedaży roweru

Rower to obecnie bardzo popularny środek transportu, służy również celom rekreacyjnym. W dzisiejszych czasach to nie problem stać się jego właścicielem – nabyć pojazd ten można zarówno w sklepie, jak i na rynku wtórnym.

Decydując się na zakup nowego roweru w sklepie, nie trzeba martwić się o kwestie formalne. Sprzedawca ma przygotowaną umowę – wystarczy tylko dokładnie ją przeczytać i podpisać. Inaczej natomiast sytuacja się przedstawia przy transakcji na rynku wtórnym – strony same powinny zadbać o kwestie związane z podpisaniem umowy.

Jaka forma umowy?

Umowa kupna-sprzedaży roweru może mieć formę zwykłej umowy – akt notarialny nie jest tu wymagany. Strony mogą rzecz jasna zdecydować inaczej – zwłaszcza gdy w rachubę wchodzi bardzo drogi rower i lepiej mieć pewność, że nic ważnego nie umknie. Zwykłą umowę można zawrzeć ustnie, ale pisemna stanowi skuteczniejsze zabezpieczenie interesów obu stron.

Co zamieścić w umowie?

W umowie kupna-sprzedaży roweru  powinny się znaleźć poniższe elementy:

– określenie stron transakcji – imiona i nazwiska, adresy, numery dowodów osobistych lub innych dokumentów ze zdjęciem potwierdzających tożsamość oraz numery PESEL,

– informacje o rowerze: marka, model, rocznik i numer seryjny,

– kwota transakcji,

– sposób płatności: gotówką lub przelewem na wskazany przez sprzedawcę rachunek,

– oświadczenie sprzedającego, iż jest on właścicielem roweru i jego pochodzenie jest mu znane – w oświadczeniu musi się znaleźć informacja o tym, że rower nie stanowi przedmiotu przestępstwa (nabywca ma możliwość sprawdzenia autentyczności tego oświadczenia – są bazy o kradzionych rowerach).

Nie ma narzuconego przepisami wzoru umowy kupna-sprzedaży roweru. Poniżej zamieszczony jest przykład:

Zobacz również:

Co z podatkiem?

Umowy kupna-sprzedaży co do zasady generują obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. W przypadku roweru trzeba go zapłacić, gdy wartość przedmiotu umowy przekroczyła 1000 zł. Nabywca ma na to 14 dni od dnia zawarcia umowy (służy do tego deklaracja PCC-3). Kupując nowy rower w sklepie, nie trzeba się martwić o sprawy podatkowe, gdyż tego rodzaju transakcje są już odpowiednio opodatkowane u sprzedawcy.

 

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *