Darowizna firmy

Przekazanie firmy w formie darowizny to sytuacja, która nie należy do rzadkości – zwłaszcza gdy przedsiębiorca występujący w roli darczyńcy i obdarowany są członkami rodziny. W praktyce nie jest to wcale takie trudne, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać.

Pierwszym ważnym warunkiem umożliwiającym przekazanie firmy w formie darowizny jest zamknięcie przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, co wiąże się koniecznością dopełnienia szeregu formalności i przeprowadzenia remanentów likwidacyjnych. Dopiero po załatwieniu tych spraw można przekazać majątek firmy innej osobie, która uruchamia działalność pod swoim nazwiskiem.

Sprzedaż czy darowizna?

Na te pytanie każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie sam, niemniej warto mieć świadomość, iż darowizna jest korzystniejsza. Dlaczego? Z kilku powodów. W głównej mierze dlatego, że nie trzeba płacić podatku VAT, gdyż stan majątku będzie zerowy. Oprócz tego nie ma konieczności uiszczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Mało tego – przy darowiźnie da się także uniknąć podatku od stadku i darowizn, jednakże w tym przypadku muszą zostać spełnione pewne warunki. Otóż darowizna musi zostać przekazana przez przedsiębiorcę członkowi najbliższej rodziny – chodzi w tym momencie o przynależność do 0 grupy podatkowej, która funkcjonuje w ramach I grupy podatkowej. Grupę 0 tworzą: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Zaleca się, aby darowizna firmy miała formę aktu notarialnego – notariusz ma obowiązek zgłosić ją do urzędu skarbowego.

Jak zachować ciągłość działalności?

Nie wolno zapominać, iż darowizna firmy nie oznacza, że obdarowany automatycznie staje się właścicielem tejże firmy. Ważne jest to, o czym była mowa na początku – darczyńca musi zamknąć działalność, a obdarowany otworzyć ją pod własnym nazwiskiem, co oznacza konieczność zarejestrowania jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ciągłość działalności zostanie zachowana, jeżeli to wszystko nastąpi jeszcze przed przekazaniem darowizny.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *